Opublikowano przez & w kategorii błonnik, Dania gotowe, Dieta, Kwas foliowy, Składniki naturalne i chemiczne E, Techniczne, Witaminy, zdrowe żywienie zasady, żelazo, Zupki chińskie, Zupy, Zupy instant.

Zupy warzywne, to doskonały sposób na zdrowe żywienie, dostarczają organizmowi wiele niezbędnych witamin, minerałów, wody, błonnika jak np. żelazo, witaminy E, A, jednak podczas gotowania tracimy kwas foliowy czy witaminę C. Przy wyborze gotowych zup należy uważać na gotowe zupy w proszku które mają mnóstwo kalorii. Należy unikać tych najbardziej przetworzonych jak zupek w proszku instant i chińskich w których znajdujemy najwięcej soli, glutaminianu sodu i szkodliwych tłuszczów.  Pamiętaj zdrowym odżywianiu i wybierz zupy w w butelkach i kartonie, lecz zawsze należy sprawdzić ich skład. Najlepsze są do przyrządzania zup są mrożone mieszanki warzywne. Najlepiej wybierać te bez dodatków soli, tłuszczu i glutaminianu sodu.

Dla tych którzy chcą wiedzieć więcej o sposobach na zdrowe żywienie, zapraszamy do lektury „Czy wiesz, co jesz”- Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

Napisz odpowedz

  • (Nie będzie opublikowane)