Opublikowano przez & w kategorii Ciekawostki, Dania gotowe, Techniczne, Zupki chińskie, Zupy, Zupy instant.

Metody kombinowane, stosowane do utrwalania potraw gotowych za pomocą zastosowania kilku czynników utrwalających np. fermentacji, obróbki cieplnej i schładzania, stwarzających wielostronne bariery utrudniające rozwój lub inaktywizujące mikroorganizmy.

W przypadku produkcji potraw gotowych do spożycia stosuje się następujące technologie:

1. „sous – vide”, polegającą na tym, że zdrowe potrawy w hermetycznie zamkniętych opakowaniach próżniowych utrwala się przez sterylizację lub pasteryzację w systemie HTST ( wysoka temperatura, krótki czas ), przy czym do pakowania stosuje się tworzywa odporne na temperaturę np. tacki z politereftalanu etylu ( PET ) i torebki z polipropylenu ( PP ).
2. „cook – chill”, polegającą na tym,że potrawy lub ich składniki poddaje się obróbce kulinarnej, a następnie zamyka w opakowania jednostkowe i szybko schładza do temperatury poniżej 3 stopni C.

Do metod kombinowanych stosowanych do produkcji żywności wygodnej minimalnie przetworzonej należy zaliczyć także chłodzenie w połączeniu z pakowaniem w modyfikowanej atmosferze lub próżnię oraz z utrwalającym działaniem naturalnych substancji hamujących rozwój drobnoustrojów, do których należą kwasy organiczne zakwaszające środowisko lub je konserwujące. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym utrwalający efekt metod kombinowanych jest wykorzystanie pomieszczeń o wysokiej czystości mikrobiologicznej lub technologii aseptycznego przetwarzania i pakowania.

Przykładem współczesnej żywności wygodnej, projektowanej w sposób kompleksowy, są potrawy przeznaczone do podgrzewania w opakowaniu, w kuchniach mikrofalowych.

więcej na temat żywności wygodnej praca zbiorowa pod redakcją prof. Franciszka Świderskiego – „Żywność wygodna i żywność funkcjonalna”.

Napisz odpowedz

  • (Nie będzie opublikowane)